AKGreenland

 —
Rating
Likes Talking Checkins
0 0
About AKGreenlad to strona poświęcona wyprawie Akademickiego Klubu Górskiego, która odbędzie się latem 2013. Celem jest wspinanie w rejonie fjordu Tasermiut na Grenlandii i pokonanie znanych klasyków na ścianach Nalumasortoq i Ulamertosuaq.
Description Celem wyprawy Akademickiego Klubu Górskiego będą odległe góry Grenlandii. Choć wielu ta ogromna wyspa kojarzy się raczej z bezkresnymi polami lodowymi to znajdziemy tam też piękne góry, strome ściany i skalne iglice wyrastające nierzadko prosto z morza. To właśnie one będą celem naszej wyprawy. Położony na południu Grenlandii Fiord Tasermjut kryje niezwykłe bogactwo alpinistycznych celów. Strzeliste skalne turnie osiągające do kilometra wysokości przyciągają uwagę alpinistów z całego świata. Dzięki ogromnym rozmiarom, nastromieniu i kumulacji trudności technicznych stanowią one poważne i atrakcyjne cele wspinaczkowe, położone w odległym zakątku świata.

Naszym celem będzie przejście dwóch najokazalszych zerw Fiordu Tasermjut - Ulamertosuaq (1858 m n.p.m.) oraz Nalumasortoq (2045 m n.p.m.). Będziemy chcieli dokonać klasycznego przejścia istniejących dróg oraz być może zostawić swój ślad w tych górach, wytyczając nową drogę na jednej ze skalnych ścian we fiordzie.

CZAS MlEJSCE

Zamierzamy wyruszyć z Polski pod koniec czerwca 2013. Samolotem dotrzemy, przez Kopenhagę, do miasteczka Narsarsuaq na Grenlandii. Tam przesiądziemy się na rejsowy helikopter, by dostać się do portu Nanortalik. Stamtąd wynajęta łódź zabierze nas do Fiordu Tasermjut, gdzie stanie baza naszej wyprawy. Na miejscu spędzimy ok. 3 tygodni. Zakończenie wyprawy planowane jest na koniec lipca 2013.

SKŁAD WYPRAWY

5 osób. Wszyscy jesteśmy członkami Akademickiego Klubu
Górskiego w Łodzi i doświadczonymi wspinaczami. Poniżej krótkie biografie uczestników ekspedycji.


PAWEŁ PUSTELNIK
35 lat, z wykształcenia ekonomista i socjolog. Kontynuuje rodzinne tradycje górskie. Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Wspinał się m.in. w Tatrach, Alpach, Dolomitach,Pamiro-Ałłaju oraz Dolinie Yosemite. Zdobywca wyróżnienia gali Kolosów 2006 w kategorii alpinizm za wspinaczkę w dolinie Ak-Su w Kirgizji. Miłośnik The Clash i Brucea Springsteena.

ŁUKASZ MIROWSKl
Trzydziestolatek, pedagog wychowania fizycznego. Od 13 lat każdą wolną chwilę poświęca wspinaniu. Odbył wiele wspinaczek w Tatrach, Dolomitach i Alpach. Wspinał się również w Dolinie Yosemite (USA), Wadi Rum (Jordania), Atlasie Wysokim (Maroko) i Karakorum (Pakistan). W 2012 roku wszedł skład zespołu, który jako drugi polski team w historii zdobył Trango Tower w Pakistanie. Prywatnie mąż Magdy i współwłaściciel superpsa Miji. Źle znosi zmywanie i zwiedzanie.


MAGDALENA AKSMAN-MIROWSKA
Fizjoterapeuta dziecięcy. Jeśli nie pracuje to cały swój wolny czas poświęca na wspinanie, jazdę na nartach, jazdę konną, chodzenie po jaskiniach i podróżowanie. Wspinała się w wielu rejonach skałkowych Europy, Tatrach i AIpach. Brała udział w międzynarodowej wyprawie speleologicznej eksplorującej jaskinie w Meksyku (J2). Prywatnie żona Łukasza i prawowity właściciel superpsa Miji.

MACIEK KSIĄŻCZYK
31 lat, łodzianin, z wykształcenia informatyk. Wspina się od 8 lat. Działał m.in. w Dolinie Yosemite (USA), lndian Creek , Zion (USA), Dolomitach (Włochy), polskich Tatrach oraz piaskowcach Gór Stołowych, Teplic czy skał Nadłabskich. Miłośnik wspinaczki w rysach. Wyróżniony nagrodą AKG za najlepszy wykaz przejść górskich w roku 2012. Wolne chwile poświęca na aktywność pozawspinaczkową, po której zajada się włoską kuchnią.

PAWEŁ WOJDYGA
34 lata, informatyk. Wspina się od 6 lat. Bywalec piaskowcowych skałek Polski i Czech oraz górskich rejonów Tatr i Alp. Wspinał się w Ratikonie (Austria), Alpach Uryjskich (Szwajcaria), Val cli Mello (Włochy), Masywie Mt.Blanc (Francja) oraz w Tatrach. Miłośnik wspinaczki lodowej - pokonywał trudne lodospady w Rjukan (Norwegia), Kandersteg (Szwajcaria), Maltatal, Bad Gastein (Austria). Specjalista od grilla - to on zadba o właściwą dietę zespołu opartą na rybach;)
Web site http://www.akgreenland.pl
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this recreation / sports website