Pardubice u Hradce Králové

 —
Rating
Likes Talking Checkins
2 0
About Koněpůlky - dávné předměstí města Chrudim, aktuálním předměstím metropole východních čech Hradce Králové
Mission Hrdelní zákon a koněpůlský vykonavatel
V době kdy v našich krajích platil hrdelní zákon a každé město muselo mít svého vykonavatele - popravčího, kata chcete-li. Koněpůlky jej neměly a hrdelní zákon jezdil proto do Koněpůlek vykonávat popravčí z Hradce Králové.

Kam zmizel zbytek koněpůlského koně?
Koněpůlky mají na svém erbu přední část koně. Není to proto, že by v Koněpůlkách bylo vždy málo papíru aby mohli dokreslit i zbytek koně. Je tam proto, že již ve svých začátcích si byli jisti toho, že nedaleko sídlý šelma - lev, a proto jej nakrmili zadní částí jejich koně, za čež je hradecký lev nechal dál žít víceméně v poklidu.

V Hradci si lidé utírali zadek mechem!
Obyvatelé Hradce Králové byli vždy o něco dále. Možná proto v době kdy nebyl toaletní papír si hradečtí obyvatelé našli jinou jemnější přísadu k dokonání své potřeby - mech. Toho bylo všude spousta. Koněpůlky, ne že by snad měly strach o výkaly svého koně (který ani zadek nemá), však nechali co z nich odpadlo na místě. Za ty roky ale puch z Koněpůlek nevymizel, aby zamaskovali své počínání postavili na těch největších kopcích hnoje fabriky - do dnes když je nepříznivý vítr jsou až v nedaleké metropoli cejtit koněpůlské výkaly.

Koněpůlský perník
Ač jsou obyvatelé Koněpůlek hrdý na svůj perník, musí si uvědomit, že právě Hradecká pekárna tento perník vždy pekla. Nejspíše proto, že v dřívějších dobách byly vesnické produkty mnohem hledanějšími, než ty městské a tak jej rozšiřovala pekárna zkrz nedalekou ves Koněpůlek. (Dnes se již perník v Hradci nepeče a Koněpůlky mají o továrnu více)

Koněpůlky mají koridor!
V době kdy se rozšiřovala vlaková doprava a tahali se kolejnice, bohatší města se vyplácela aby právě skrz ně vlaky, které v té době za sebou zanechávali né zrovna voňavé ovzduší, nejezdili. Koněpůlky neměly dostatek peněz a proto se vyplatil nemohli.

Koněpůlské krematorium
Většina měst požádá stát o to, aby mohli mít na svém území krematorium. Hradec Králové a jeho vedení vědělo, že by to k salónu republiky, jak se metropoli východních Čech nazývá po desetiletí, jaksi nepasovalo a možná by na občany města padala při pohledu na toto místo deprese. Proto se Hradec Králové držel pravidla mít krematorium 20 km za městem.
Overview Koněpůlky - dávné předměstí města Chrudim, aktuálním předměstím metropole východních čech Hradce Králové

Kde jej nalezneme
20km jižně od Hradce Králové
10km jižně od Čeperky
2km jihovýchodně od Lázní Bohdaneč
5km západně od Dašic
17km severně od Chrudimi

Ustanoveno jako město: 1332–1340 (HK o nejméně 400let starší)
Počet obyvatel: 90 765 (HK o 5 125 obyvatel více)
Katastrální výměra: 77,71 km² (HK o 27,9 km² více)
PSČ: 530 02 (HK 500 00)
Phone http:, , www.twitter.com, pceuhk
Web site www.twitter.com/pceuhk
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this public places