Natalia Bogzdel - Pomóż mi

 —
Rating
Likes Talking Checkins
117 0
About odpis 1% podatku: FUNDACJA DZIECIOM " ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ "
KRS: 0000037904
CEL SZCZEGÓŁOWY : 4965 - NATALIA BOGZDEL
Description Darowiznę można kierować na konto:
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
TYTUŁEM: 4965 - Bogzdel Natalia - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

lub na stronie fundacji : www.dzieciom.pl/podopieczni/4965

Nr. kont wpłat zagranicznych :

Kod SWIFT (BIC): ALBPPLPW
PL 90 2490 0005 0000 4530 9858 4994 (darowizny w dolarach amerykańskich USD)

PL 82 2490 0005 0000 4600 7337 4309 (darowizny w EURO)

Fanpage " Pomagamy Natalce" prowadzony jest przez mamę Natalki - Sylwię Bogzdel.

Mam na imię Natalka. Mieszkam w Słupsku i jestem pogodną dziewczynką walczącą od urodzenia ze swoją ciężką niepełnosprawnością. Dodatkowo choruję na padaczkę, kamicę nerkową, refluks pęcherzowo - moczowy oraz cierpię na końsko-szpotawość stóp. Nie chodzę i nie mówię, a mój rozwój psychoruchowy jest bardzo opóźniony. Lekarze do tej pory nie znają przyczyny mojej niepełnosprawności. Dzięki operacji nóżek, biodra, wszczepienia pompy baklofenowej i ciężkiej rehabilitacji, dziś trzymana za rączki stoję i kroczę - co jest ogromnym dla mnie osiągnięciem. Mama sama nie jest w stanie zapewnić mi codziennej i stałej rehabilitacji, która jest niestety bardzo kosztowna. To Państwo, odliczając swój 1 % podatku w dużej części wspomagacie moje leczenie oraz zakup potrzebnego mi sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego. To daje również nadzieję na to, że niebawem zacznę chodzić i wkroczę w radosny świat dziecka. Mając Państwa wsparcie mamy więcej siły do walki o moje lepsze jutro. Za zrozumienie i za każdą przekazaną mi złotówkę z całego serca wraz z mamusią dziękuję.

Moja córeczka Natalia Bogzdel, uznana została formalnie za niepełnosprawną orzeczeniem lekarskim.
Natusia urodziła się 17 IX 2006 r w 37 tygodniu ciąży w zamartwicy, z zadawalającą wagą 3550 g i długością 57 cm. Niestety, w pierwszej minucie życia otrzymała tylko 5 pkt w skali Apgar.
Jej pobyt na Oddziale Neonatologii powikłany był żółtaczką, leczoną fototerapią. Od momentu narodzin moja córeczka wykazywała wzmożone napięcie mięśniowe, a obserwacja jej rozwoju w kolejnych dniach i miesiącach wskazywała, niestety, na nieprawidłowo przebiegający rozwój psychomotoryczny. Najbardziej bolesnym dla mnie, rodzica, był brak kontaktu zarówno wzrokowego, jak i emocjonalnego. Z tych też powodów, od drugiego miesiąca życia wymagała ona systematycznej kontroli neurologicznej i stałej opieki Poradni : Patologii Noworodka i Neurologicznej. Dodatkowo, w piątym miesiącu życia Natalki, wyniki badań USG, cystografii mikcyjnej nerek wykazały refluks pęcherzowo-moczowy III i IV stopnia, dlatego też wymaga ona stałego leczenia w kolejnej Poradni: Urologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
W 8 miesiącu życia Natalka była hospitalizowana w Akademii Medycznej w Gdańsku, na oddziale Neonatologii. W trakcie jej pobytu wykonano badania MRI (rezonansu magnetycznego) mózgowia i skrzyżowania nerwów wzrokowych, które nie wykazały odchyleń od normy. W gdańskiej Akademii poddano również Natalkę badaniom metabolicznym i genetycznym, z których podstawowe określiło kariotyp chromosomów jako prawidłowy. Z powodu stwierdzonej wcześniej dysmorfii i Zespołu Hornera przeprowadzono również badanie genetyczne w kierunku Zespołu Angelmana, które, podobnie jak i badania metaboliczne, wykluczały powyższe choroby.
Kolejnym badaniem było EEG mózgu, które również nie wskazywało na jakiekolwiek zaburzenia.
Analiza wyników badań, przeprowadzonych na przestrzeni tychże 9 miesięcy, konsultowanych również w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, nie zdiagnozowała ostatecznie przyczyny opóźnienia rozwoju emocjonalnego i fizycznego Natalki. Niestety, dotychczasowe sugestie specjalistów wskazują na ewidentne opóźnienia w jej rozwoju. Mieliśmy nadzieję, że diagnozę postawią kolejne badania genetyczne wykonywane w Centrum Zdrowia Dziecka w kierunku Zespołu Retta i Zespołu Angelmana kolejną metodą, które niestety nie stwierdziły ale i nie wykluczyły tych chorób.
Kolejnym wykonanym badaniem w wieku 2 lat w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie było badanie diagnostyczne metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej (CGH) , które również nic nie wykazało.
W wieku 3 lat w Akademii Medycznej w Gdańsku Natalka miała wykonany kolejny rezonans mózgu (MRI), który ponownie nie wykazał żadnych zmian oraz badanie EEG którego zapis nie był napadowy.
Wieku 3 lat stwierdzono u Natalki kamicę nerkową.
W wieku 6 lat, stópki córki zaczęły się wykrzywiać. W 2012 roku stwierdzono u Natalki stopy końsko-szpotawe porażenne, które we wrześniu 2012r. zostały zoperowane. Po zabiegu, dziś stópki Natalki dotykają podłoża- pionizacja dziecka zaczyna być znowu możliwa, choć bardzo utrudnia ją wzmożone niepięcie mięśniowe.
Na początku wiosny 2013 r. nóżki córki zostały ostrzyknięte toksyną botulinową i po tym zabiegu Natalka trzymana za roczki wykonała kilka kroczków :) To był ogromny sukces... Niestety botulina zeszła bardzo szybko, bo po 2 miesiącach napięcie wróciło, i do kolejnego ostrzykniecią toksyną botulinową Natalka się nie zakwalifikowała :(
w 2013 roku stwierdzono również u Natusi padaczkę.
Będąc w czerwcu na wizycie kontrolnej u ortopedy w Otwocku, okazało się, że prawe bioderko i prawa stopa córki kwalifikuje się do operacji.
Dziś Natalka ma 8 lat, a jej rozwój psychoruchowy oceniany jest przez specjalistów na 7 mcy . Natalka nie chodzi, nie mówi, nie je i nie pije samodzielnie… Do dnia dzisiejszego nie znana jest konkretna przyczyna tak dużej niepełnosprawności córki.
W grudniu 2014 roku Natusia przeszła operację wszczepienia pompy baklofenowej, w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.
W pażdzierniku 2015r. Natalka przeszła operację prawego biodra. Czerwiec 2017r. operacja złamanej kości udowej i wstawienie blaszek w lewym kolanie w celu wstrzymania wzrostu nogi.
Dzięki wieloletniej rehabilitacji nawiązałam dziś kontakt emocjonalny z dzieckiem :) Cieszę się każdym, najdrobniejszym osiągnięciem Natalki. Wierzę, że przyjdzie czas, kiedy moje dziecko, tak jak i inne dzieci, wykona pierwsze samodzielne kroczki.
Tak jak każdy rodzic, pragnę by Natalka była radością dla świata, by umiała w nim samodzielnie funkcjonować i też cieszyć się życiem.
Przykro mi tylko, że sama wiara i walka nie wystarcza….
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this community