Zazana Dergisi

Education
Rating
Likes Talking Checkins
1655 1213
About BİZE ULAŞMAK İÇİN,TEL:0555 211 11 00
www.zazanadergisi.org
Description Ma kamé
Fıkré vıraziyayışé Péseroka Zazana, serra 2009'dı veciya . Ino halokı zoné Zazaki tedeo, zaf lazım kerd kı, ma Péseroka Zazana bıveci. Paşti çınibiyayış , veciyayışé péserokri tım taloq eşt. Behdi, serra 2012'dı orti aşma omnonidı gureyi resmira pey péseroké ma pé 'Zazana Dergisi''ra name xu kerd resmi.
Umaro 1'ın serra 2012'dı aşma payızo peyendı ma Estambul'dı wıraşt ew diyarbektı vılay kerd. Veciyayışé péseroki diyarbekdı weşbé zafé merdımo şı. Umaro yewındı poncasra zaf waştoği amé péser.
Umaro 2'yınzi semedé çınibiyayışeyra, ma oncax serra 2013de zımıstonde, peyniya aşma 2'yınde vet. Miyone hınday çınibiyayışeydı oncina ma werışti, kam sukedı Zazay zaf esté, ma ujadı péseroké xu ravısté ew ma day sınaskerdış. xebata ravıstış u sınaskerdışé ma serra 2013 wesarra hetona inkay romeno. Cayonekı ma péseroki xu ravısté , ujade şaré ma maré zaf eleqa nawıt.

zon u zaguné Zazayo ew yew şar biyayışé şaré ma, hema-hema ha qediyayışto.

'Esıl waştışé ma, newera Zazayondé ma ré yew xude (bilince) Zazayey destserkerdış bıko. Ino hal semedé ma yew çiyo zaf mühimo ew hım zi zaf çido fekveranédayışén rao.

Cao binrazi, 'heta ınkay çow tarixé Zazayon dıma né kewtbı. Aw hetra ma wazené tarihé xu péserok reyra şardé ma ré bıresni. Merdımé kı Zazaki nézoni, merdimé kı, Zazaki xo virra kerdo, ma semedé yını zi kewté zaf yew xebata pil.

Umaro 3'ın zaf nızdidı vecéno....

pé sılom u hurmetra...

Péseroké Zazana

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Zazana Dergisi'nin yayınlanması fikri 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Zaza dilinin içinde bulunduğu vahim durum derginin yayınlanmasını zaruri hale getirmiştir. Maddi imkansızlıklar ve desteksizlik derginin yayınlanmasının sürekli ertelenmesine neden olmuştur.

Nihayetinde Zazana Dergisi Temmuz 2012 yılındaki resmi işlemlerin akabinde 06.08.2012 tarihinde tüzel resmi kişiliğini kazanmıştır.

Zazana Dergisi'nin ilk Sayısı Ekim-2012 'de İstanbul'da basılıp Diyarbakır'da yayınlanmıştır. Derginin Diyarbakır'da yayınlanmış olması, bir çok insanımız tarafından büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Henüz ilk sayıda abone sayısı elli kişiyi geçmiştir. Buna rağmen yeterli olmayan maddi imkanlar sebebiyle, derginin ikinci sayısı ancak Şubat-2013 sonunda yayınlanabilmiştir.

Bir çok olumsuzluğa rağmen, derginin tanıtımı için Zazalar'ın yoğun yaşadıkları yerlerde stand çalışmalarına Nisan-2013'te başlanmış olup halen sürdürülmektedir. Standın açıldığı yerlerde halkın yoğun ilgisi gözlenmiştir.

Zaza dili ve kültürünün yok olmaması ve Zaza halkının bir halk olma bilincini kazanması temel hedeflerimizdir.

Ayrıca, hiç bir zaman araştırılmaya değer bulunmamış olan Zaza tarihini yerinde araştırarak, Zaza Halkı'na, Zaza Dergisi yoluyla aktarmayı da bir başka hedefimiz olarak görüyoruz.

Zazaca'yı unutanlar ya da hiç bilmeyenler için, Zazaca'yı öğretmek amacıyla da büyük bir çalışma içerisinde olan dergimizin 3. sayısında kısa bir süre içerisinde yayınlanacaktır.

selam ve hürmetlerimizle....

Zazana Dergisi
Mission ZAZA DİLİ,KÜLTÜRÜ ve TARİHİ KONULARINDA ZAZA HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRMEK ve NERDEN GELİRSE GELSİN HER TÜRLÜ ASİMİLASYONA KARŞI ZAZA HALKINI ve ZAZA DİLİNİ KORUMAK...
Phone 555211 11 00
Web site http://www.zazanadergisi.org
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this education