Dördüncü Yol Okulu

 —
Rating
Likes Talking Checkins
704 0
About Dördüncü Yol, G.I. Gurdjieff'in geliştirdiği insanın tüm potansiyeli ile var olup, mucizevi olana ulaşmasının yolunu gösteren bir öğretidir.
Description Dördüncü Yol Nedir? :
Dördüncü Yol, insanın tüm potansiyeli ile var olup, mucizevi olana ulaşmasının yolunu gösteren bir öğretidir. Bu öğreti ilizyonlarla dolu uyku halindeki insanı, kendi gerçekliğine taşımayı amaçlar. "Akıllı Adam"ın yolu olarak da bilinen Dördüncü Yol'u geleneksel yollardan ayıran en belirgin özelliği, insanın hayatındaki mevcut yaşam koşullarından başlaması ve hedefe uzanan net ve detaylı bir yol haritası sunmasıdır. Bu yolun bir başka özelliği de, fikirleri pratiğe geçirmek sureti ile, kişinin bilinç seviyesini geliştirmesidir. Dördüncü Yol fikirlerini öğrenmeye başlamadan önce, insanın temel konularda sahip olduğu yanılsamaları görüp, gerçeğe ulaşması gerekmektedir. Bu özelliği nedeniyle Dördüncü Yol Öğretisi, ilk aşamada yeni bir şey öğretmekten çok, eski ve hatalı bilgileri ortadan kaldırmayı hedefler.

Dördüncü Yol'un Tarihçesi:
Dördüncü Yol, 19. yüzyılın son çeyreğinde, Rus İmparatorluğu'na bağlı Gümrü (Alexandropol) şehrinde doğan George Ivanovich Gurdjieff tarafından, 1920'li yıllarda Batı'ya tasinmis bir kişisel gelişim yöntemidir. "Doğu'nun anlayışını ve Batı'nın bilgisini al ve ara", felsefesiyle yola cikan G.I. Gurdjieff, Doğu'daki seyahatleri sırasında öğrendiği geleneksel çalışmaları geliştirerek, Dördüncü Yol adı altında bir öğretiye dönüştürmüştür. Bu öğreti, 1915 yılında, Gurdjieff ile Moskova'da tanışan P.D. Ouspensky tarafından, sistematik bir öğreti olarak anlatılmıştır.
Web site http://www.dorduncuyol.org
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this community