کارگاه آموزشی شهروندیار

Non-profit organization
Rating
Likes Talking Checkins
17253 164
About www.shahrvand-yar.com پاورپوینتهای آموزشی، فیلم، مستند، مقاله و کتاب در حوزه جامعه مدنی، فلسفه و سیاست هدف تقویت جامعه مدنی و گسترش روحیه شهروندی
Description پاورپوینتهای آموزشی، فیلم،مستند، مقاله و کتاب در حوزه جامعه مدنی، فلسفه، سیاست و هنر
با هدف گسترش روحیه شهروندی، تقویت جامعه مدنی و گسترش دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در ایران
شهروندیار همیار شهروندان
Overview با تغییر رویکرد مبارزات خشونت آمیز در چند دهه اخیر، مردم ایران نیز رفته رفته با مبارزات مدنی مسالمت آمیز بیش از پیش آشنا شده و توانسته اند گام‌های موثری در مسیر دستیابی به خواست تاریخی خود که همان رسیدن به آزادی و استقرار دموکراسی است، بردارند. با این حال این پرسش همواره مطرح است که آیا ما ایرانیان، از تمامی پتانسیل‌های مدنی مسالمت آمیز مطلع شده وتوانسته ایم به نحو شایسته ای از آن برای رسیدن به مطالبات عمومی استفاده کنیم؟

پاسخ این سئوال از سوی بسیاری از دموکراسی خواهان و گروههایی که در زمینه آموزشهای مدنی و مفاهیم حقوق بشری فعالیت می کنند و تلاشهای آنان دستاوردهای قابل توجهی را نیز به همراه داشته، داده شده ؛ با این حال باز این پرسش پیش می آید که آیا این تلاش‌ها کافیست؟

با تاکید بر این رویکرد است که “شهروندیار” می کوشد تا با طراحی و اجرای شیوه های ابتکاری آگاهی بخش و جذاب برای گذار به یک جامعه مدنی توانمندتر به یاری شهروندان ایرانی بشتابد.

اهداف مشخص شهروندیار چیست؟

الف- ترویج، آموزش و گسترش شناخت روش‌های مسالمت آمیز و مدنی برای گذار به دموکراسی با ایجاد یک سیستم آموزشی مستمر و دایم که با روشهایی جدید و جذاب بتواند برای طیف گسترده تری از مردم کشور فرصت آموزش و آشنایی با این اندیشه ها را فراهم سازد.

چگونه و با چه وسیله ای پیام خود را به مخاطبان می رسانیم؟

آموزش را هیچگاه پایانی نیست! آموزش باید دائمی، پیوسته و با روش‌های جدید و جذاب باشد به گونه ای که مخاطبان بیشتری را نشانه گیری کرده و اقشار بیشتری را در گستره خود بگنجاند. گهگاه دیده شده که برخی روشهای آموزشی که برای طیف‌های مختلف مردم با گرایش ها و ظرفیت های مختلف و متنوع طراحی شده برای یک طیف با اقبال ولی برای طیفهای دیگر با عدم اقبال مناسب روبرو شده و بدین ترتیب در امر آموزش و متعاقبا مشارکت این اقشار در فرایند دموکراسی خواهی نارسایی و نقصان به وجود آمده. در اینجا این پرسش اساسی پیش می آید که چه موانعی سبب می شود تا ما برخی از مخاطبان خود را از دست بدهیم؟

نخست اینکه برخی از روش‌های آموزشی سخت و کسالت آور است و از جذابیت لازم برخودار نیست. دیگر آنکه برخی روش های آموزشی زمان بر و طولانی بوده و با توجه به وقت کم مخاطبان، نظر مساعد آنان را برای آموزش جلب نمی کند!

شهروندیار با وجود این موانع و مشکلات بر سر راه آموزش و اطلاع رسانی، لزوم آموزش به وسیله اسلایدهای آموزشی پاورپوینت را احساس کرده و بر همین مبنا نیز فعالیت خود را شکل می دهد.

مخاطبان ما چه کسانی هستند؟

بیشتر مخاطبان پروژه شهروندیار اقشار متوسط جامعه، بویژه زنان و جوانانی هستند که وقت کمتری برای فراگیری این آموزشها دارند و یا ممکن است نتوانند به راحتی ازسد سانسور عبور کنند .

اما اسلایدهای آموزشی پاورپوینت چیست؟

یکی از آسانترین و جذابترین روش‌های آموزشی، استفاده از اسلایدهای آموزشی پاور پوینت است. با توجه به آسان بودن استفاده از این اسلایدها که عمدتا تنها با یک کلیک ساده امکان پذیر است و همچنین امکان ارایه همزمان عکس، فیلم ومتن ، اسلاید های پاور پوینت بسیار جذاب و موثر هستند.

از آنجایی که یکی از مشکلات آموزش های مدنی و شهروندی در ایران، نداشتن جذابیتهای لازم، نیاز به برنامه های پشتیبانی کننده فراوان و حجم بالای فایل‌ها با توجه به سرعت پایین اینترنت در ایران است، اسلایدهای آموزشی پاورپوینت به منظور رفع این کاستی ها طراحی شده است، بطوریکه برای استفاده از این روش به هیچ برنامه پشتیبانی احتیاج نیست، کوتاه است و روشهای انتشار آن نیز آسان و امکان پذیرند.

همچنین بکارگیری اسلایدهای آموزشی پاورپوینت از آنجایی که با بازگو کردن مفاهیم به زبان ساده دنبال می شود تنها محدود به مخاطبان خاص نبوده و همه گروههای اجتماعی و عموم کاربران اینترنتی را تحت پوشش قرار می دهد.

ما چه کسانی هستیم؟

ما گروهی از جوانان علاقه مند به مسائل ایران و علاقه مند به گسترش دموکراسی و رعایت حقوق بشر در ایران هستیم که در موسسه شهروندیار گرد هم آمده تا با تلاشهای خود بتوانیم در جهت گسترش روحیه شهروندی و تقویت جامعه مدنی که به عقیده ما زیر بنای دموکراسی و جامعه ای عاری از حشونت است، مثمر ثمر باشیم.

در میان جمع ما روزنامه نگاران، فعالین حقوق بشر و فعالین مدنی و سیاسی وجود دارند که بر اساس تخصص و نوع پروژه هایی که در دست است، همکاری هایی لازم را با این موسسه خواهند داشت.

موسسه شهروندیار، یک نهاد غیر دولتی و غیر انتفاعی است.

برای تماس با موسسه شهروندیار می توانید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

shahrvandyar@gmail.com

موسسه شهروندیار
Web site www.shahrvand-yar.com
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this non-profit organization