Bungee Sigulda

Landmark & historical place
Rating
Likes Talking Checkins
2225 2993
About Bungee Jumping from cable car in Sigulda, Latvia

Gumijlēkšana no Siguldas trošu ceļa Vagoniņa.

Description ENG
We are Bungee Jumping PROFESSIONALS in business since 1992.

BUNGEE SIGULDA is a unique place in Europe where we are doing jumps from areal CABLE CAR at exceptionally beautiful landmark in National park over Gauja river. The hight is 43m.

We love to make fun and we are not shame to look CRAZY! However SAFETY is our non compromised priority for every jump. Our equipment is designed to have 7-20 times of safety factor and we have safely served more than 100 000 thrill seekers already. Our proven technology has implemented in NEPAL

LV
Šī ir unikāla, Eiropā vienīgā vieta, kur lēcieni ar gumiju notiek no gaisa trošu ceļa VAGONIŅA. Lēciena augstums virs Gaujas ir 43m.

Mēs ikdienā strādājam ar pozitīvi “trakiem” klientiem un mums patīk izskatīties trakiem. Tomēr DROŠĪBA ir mūsu galvenā prioritāte katram lēcienam. Mūsu tehnoloģijas un inventārs ir izstādāts stingri ievērojot alpīnisma un bīstamo iekārtu standartus ar 7-20 reižu drošības rezervi. Kopš 1992. gada esam devuši iespēju droši piepildīt šo, vienu no dzīves atmiņā paliekošākajiem piedzīvojumiem jau vairāk kā 100 000 cilvēkiem.

Mūsu zināšanas un tehnoloģijas kopš 2014. gada tiek izmantotas arī NEPĀLĀ.

Phone +371 2838 3333
Web site http://www.bungee.lv
Share

Reviews and rating

Avatar
Rate this landmark & historical place